Home / Lajme / Botë / Afganistan, ushtria vret 23 talebanë

Afganistan, ushtria vret 23 talebanë

Të paktën 23 talebanë janë vrarë dhe 27 të tjerë kanë mbetur të plagosur në dy operacione të realizuara nga forcat e sigurisë irakene në provincat afgane të Konduzit dhe Uruzganit.

Ka bërë të ditur sot ministri i mbrojtjes në Kabul.

Në një komunikatë për shtyp ministri ka precizuar se gjatë natës së kaluar, në një operacion në fshatrat Chaparama, Mullah Sardar, Kinjak dhe Buzibbai, 13 talebanë janë vrarë dhe 15 janë plagosur. Midis viktimave dhe një komandat i rëndësishëm i forcave talebane.

Gjithashtu 10 talebanë janë ekzekutuar dhe 12 të plagosur në një tjetër operacion, në zonën e Trinkotit në provincën e Uruzganit.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *