Home / Shëndeti / Çaji kamomil ndihmon tretjen

Çaji kamomil ndihmon tretjen

Një filxhan çaj me kamomil për një ditë më relaksuese

Kamomili është çaj të cilin e përdorim gjithmonë kur kemi nevojë për qetësi dhe relaksim e shpesh edhe kur jemi me grip.

Kamomili është një bimë me lule të butë e të bardhë e cila na qetëson, relakson, dhe kuron stomakun, por edhe më shumë.

Në vend të parë janë sigurisht problemet e stomakut të cilat kamomili i zgjidh brenda pak çastesh. Çaji i kamomilit përveç se e përmirëson tretjen, ndihmon edhe në eliminimin e të përzierave të mëngjesit në shtatzëni.

Kamomil n ëperdorim te jashtëm mund ta përshpejtojnë shërimin e plagës. Kamomili përdorej për këtë qëllim qysh prej Greqisë antike, Romës dhe Egjiptit.

Kamomili ka veti antioksidante dhe ndihmon në uljen e sheqerit në gjak, ndërsa në anën tjetër mund ta ngrejë atë në rast të hipoglikemisë.

Gjithashtu lexo

10 të famshmit që nuk arritën t’i përmbushin standardet e bukurisë në Hollywood (Foto)

Shumë të famshëm duhet t’i përshtaten paraqitjeve të tyre në një kornizë strikte të Hollywoodit …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *