Home / Lajme / Botë / Gjendja e jashtëzakonshme në Turqi mund të hiqet në janar

Gjendja e jashtëzakonshme në Turqi mund të hiqet në janar

Në Janar mund të hiqet gjendja e jashtëzakonshme në Turqi, deklaroi zëvendëskryeministri Numan Kurtulmus, i cituar nga mediat turke.

Gjendja e jashtëzakonshme u vendos për tre muaj menjëherë pas tentativës për grusht shteti, që u bë më 15 korrik.

Pas skadimit të këtij afati kohor gjendja e jashtëzakonshme u vazhdua për edhe tre muaj. Sipas autoriteteve turke, rrjeti i predikuesit mysliman Fetullah Gulen, i cili jeton në SHBA, qëndron pas tentativës për grusht shtet në Turqi.

Gjithashtu lexo

Sulmi në Barcelonë, shqiptarja filmon ndalimin e të dyshuarit: Shpëtova për 50 sekonda

Një shqiptare, punonjëse e një dyqani në vendngjarje ka filmuar dhe dëshmuar të gjithë ngjarjen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *