Home / Lajme / Rajon / Greqia “luan” me nervat e Turqisë, rreziku nga…

Greqia “luan” me nervat e Turqisë, rreziku nga…

Një gjykatë greke ka vendosur kundër ekstradimit të dy ushtarëve turq, që u larguan për në Greqi me helikopter në muajin korrik pas dështimit të grusht-shtetit kundër qeverisë në Ankara.

Këta dy ushtarë kanë qenë pjesë e një grupi prej tetë ushtarëve që u larguan drejt Greqisë.

Vendimi i sotëm e çon në pesë numrin e ushtarëve që Greqia nuk do i kthejë në Turqi.
Gjykatësit grekë megjithatë kanë vendosur që tre nga ky grup ushtarësh duhet të kthehen në Turqi.

Procesi disa mujor gjyqësor ka nxjerrë në sipërfaqe lidhjet edhe ashtu të tensionuara në mes të Athinës dhe Ankarasë, të dy vende anëtare në NATO që kanë mospajtime rreth Qipros dhe hapësirës ajrore mbi Egje.

Ushtarët kërkojnë azil politik në Greqi duke thënë se jeta e tyre do të mund të rrezikoheshin në Turqi, vendin ku autoritetet janë duke arrestuar, paraburgosur dhe larguar nga puna një numër të madh të pjesëtarëve të forcave të armatosura dhe institucioneve të tjera shtetërore.

Ankaraja i akuzon të tetë ushtarët si të përfshirë në përpjekjen për grusht-shtet, ndërsa tani i konsideron tradhtarë. Të tetë ushtarët i kanë hedhur poshtë akuzat

Gjithashtu lexo

Në çdo 32 kërkesa për azil, ja sa shqiptarë kanë mundur të përfitojnë

Numri i kërkesave për azil nga shqiptarët në vendet e BE-së në 2016-ën arriti në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *