Home / Shëndeti / Ja disa përdorime alternative të birrës që nuk i kishit menduar kurrë më parë

Ja disa përdorime alternative të birrës që nuk i kishit menduar kurrë më parë

Birra është një nga pijet më të përdorura në mbarë botën. Megjithëse ka një përqindje të caktuar alkoolike në përbërje të saj, birra ju jep disa përfitime shëndetësore nëse konsumohet me moderim.

Ja përdorimet alternative të birrës:

Relakson këmbët e lodhura: pas një dite të lodhshme pune, këmbët janë të sfilitura dhe ju dhembin. Në këto raste një legen me ujë të ngrohtë dhe 1 gotë birrë të tretur në të do t’ju ndihmonte të relaksonit këmbët.

Ushqen flokët e dëmtuar: birra përmban vitaminë B dhe silic, dy përbërës kyç që stimulojnë rritjen dhe trashjen e flokëve. Pasi keni larë kokën si zakonisht, shpëlajeni atë me 1 gotë birrë. Mbajeni për 5 minuta dhe më pas shpëlajeni përsëri kokën me ujë të bollshëm. Flokët tuaj do të kenë më shumë shkëlqim dhe do të jenë më të shëndetshëm shkruan Shendeti.

Heq qelizat e vdekura të lëkurës: nëse doni të pastroni fytyrën nga lëkura e vdekur dhe e thatë, bëni një pastë me një lugë birrë dhe pastë luleshtrydhesh. Me pastën e formuar masazhoni fytyrën me lëvizje rrethore. Përsëriteni këtë metodë 2 herë në javë. Antioksidantët e gjendur në birrë parandalojnë plakjen e lëkurës.

Shkëlqen mobiljet e drunjta: pas kalimit të viteve, mobiljet e humbasin shkëlqimin e tyre dhe duken më të vjetra. Nëse doni që tavolina e ngrënies, karriget, apo mobiljet e tjera të drunjta të duken si të reja edhe pas kalimit të viteve, pastrojini ato me birrë. Merrni një leckë pambuku, lageni me birrë dhe pastroni mobiljet.

Heq ndryshkun nga tenxheret apo bizhuteritë: acidet e gjendura në birrë ndihmojnë edhe në heqjen e ndryshkut nga objektet metalike. Merrni një sfungjer me sipërfaqe të fortë, lageni me birrë dhe pastroni ndryshkun nga bizhuteritë, tenxheret apo objektet e tjera.

Gjithashtu lexo

Zonja, kjo bimë bën që të mos shkoni kurrë tek gjinekologu RECETA

Problemet gjinekologjike, të cilat mund të jenë nga më të lehtat e deri tek më …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *