Home / Kuriozitete / Ja ku ndodhet “kështjella mbi re”, shikojeni sa e mahnitshme është

Ja ku ndodhet “kështjella mbi re”, shikojeni sa e mahnitshme është

Historia e saj është po aq mistike sa edhe pamja e saj.

Kjo vilë e quajtur “Kështjella mbi re” është ndërtuar në vitin 1580.

Ajo ka lidhje me të ashtuquajturit shogunë dhe ofron një pamje të rrallë.

Gjendet në qytetin e Ono në provincën Fukui, Japoni.

Për shkak të lartësisë ajo mbulohet nga retë shpesh herë.

U ndërtua nga Kanamori Nagachika, një ndër shogunët e perandorisë japoneze në shekullin e 16-të.

TEMAT:

Gjithashtu lexo

Shitet shtëpia më e lartë në botë (Foto/Video)

Shtëpia më e lartë në botë e njohur si “Falkon nest” në Prescott të Arizonës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *