Home / Shëndeti / Kujdes, këto ushqime krijojnë varësi

Kujdes, këto ushqime krijojnë varësi

Nga studimet shihet që ushqimet e përpunuara që përmbajnë yndyra dhe sheqerna dhe krijon varësi tek njeriu.

Sipas studimëve lista e ushqimeve që krijojnë varësi kryesohet nga pica dhe vazhdon me çokollatë, patatina etj. ndërsa djathi është në vendin e dhjetë është i pari në listë, që konsiderohet i papërpunuar.

“Në mënyrë të ngjashme sesi drogat procesohen për të rritur adiksionin, studimi sugjeron që mund të procesohen ushqimet duke shtuar yndyra dhe karbohidrate të ripërpunuara, si mielli dhe sheqeri”.

Dhe ndërkaq që “Yale Food Addiction Scale” mbështetet në baza shkencore një rezultat interesant i studimit është që “uji” merr pjesë në listë para gjithë frutave dhe perimeve të përfshira.
Pica,Çokollata,Patatinat,Biskotat,Akullorja,Patate të skuqura,Burgeri me djathë,Kripa jodietike
Torta,Djathi,Proshutë,Pula e pjekur,Kokoshka me gjalpë.Drithëra,Çamçakëz,Bifteku,Arrat,Vezët,Gjoks pule,Çibukë,Ujë,Dredhëza,Misër (pa gjalpë ose kripë).Salmoni,Bananet,Brokoli,Oriz i thjeshtë kaf
Molla,Bishtaja,Karota,Kastraveci

Gjithashtu lexo

Barishtja e Qepujkave – Bima me Vlera të Pafundme

Edhe pse njihet me emër Italian, Erba cipollina, pra barishtja e qepujkave, bimën aromatike me …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *