Home / Shëndeti / Pirja e tepërt e ujit është e rrezikshme, paralajmërojnë mjekët

Pirja e tepërt e ujit është e rrezikshme, paralajmërojnë mjekët

Duke u thënë njerëzve që të “pinë shumë lëngje”, kur janë të sëmurë, mund të jetë e rrezikshme, kanë paralajmëruar mjekët.

Ekspertët në “King’s College Hospital” në jug të Londrës, vunë në pyetje rekomandimin pas trajtimit të një gruaje 59-vjeçare që pinte ujë aq shumë sa që ajo u sëmur rëndë.

Gruaja, emri i së cilës nuk u publikua, pinte tepër ujë, pas zhvillimit të simptomave të një infeksioni të traktit urinar, raporton Daily Mail.

Ajo kujtoi se një mjek i tha më parë që të pinte shumë ujë – një gotë çdo 30 minuta – edhe pse ajo tha se ajo mendonte në këtë rast se kishte konsumuar më shumë ujë për të “shpërlarë sistemin e saj”.

Gruaja u shtrua në spital ku mjekët gjetën se ajo vuante nga nivele të rrezikshme të ulëta të kripës në gjakun e saj.

Kjo mund të ndodhë në qoftë se pihet shumë ujë gjatë një periudhe të shkurtë kohore.

Simptomat përfshijnë të përziera, të vjella dhe dhimbje koke. Në raste të rënda, truri mund të bymehet, që mund të çojë në konfuzion, komë dhe vdekje.

Një normë vdekje gati 30 për qind është raportuar tek pacientët me nivele jo normale të ulëta të kripës.

Duke shkruar në revistën “BMJ Case Reports”, mjekët thanë se kishte pak prova për të thënë se sa shumë ujë është i tepërt.

Mjekët – Dr Laura Christine Lee dhe Dr Maryann Noronha – shkruajtën: “Ne shpesh këshillojmë pacientët tanë të “pinë shumë lëngje” dhe “të mbahen të hidratuar mirë’, kur ata janë të sëmurë.

“Por, çfarë do të thotë kjo? A ka rreziqet të mundshme kësaj këshille në dukje të padëmshme?”

“Siç është demonstruar këtu, efektet e dëmshme të rritjes së futjes së fluideve përfshijnë konfuzion, vjellje dhe shqetësime të të folurit si dhe potencial për rezultate katastrofike për shkak të përqëndrimeve të ulëta të natriumit në gjak”.

Ata arritën në përfundimin: “Ka pak prova prapa këshillave për të “pirë shumë lëngje në menaxhimin e sëmundjeve infektive të buta”.

Por Dr Imran Rafi, kryetar i inovacionit klinik dhe hulumtimeve në Kolegjin Mbretëror, ka thënë: “Pirja e mjaftueshme e ujit është e rëndësishme për mbajtjen e shëndetit, si fizikisht dhe mentalisht, dhe pacientët duhet të mbajnë lëngjet e tyre kur janë të sëmurë, veçanërisht në kushte që mund të shkaktojnë dehidrim”.

“Ne do të inkurajojmë pacientët për të pirë më shumë ujë në qoftë se ata kanë simptoma të dehidrimit, të tilla si ndjenja e etjes – duke përfshirë edhe motin e nxehtë, kur ushtrohet, ose pas urinimit me ngjyrë të errët. Nuk ka asnjë rekomandim të palëkundur se sa shumë ujë njerëzit duhet pirë në mënyrë që të qëndrojnë të shëndetshëm, por gjëja kryesore është që të mbahen të hidruar – dhe urinimit i kthjelltë është treguesi më i mirë për këtë.

“Ky raport rast thekson se marrja e tepruar e ujit mund të ketë pasoja të rëndësishme për pacientët, dhe kjo është diçka që profesionistët e kujdesit shëndetësor dhe pacientët duhet të jenë të ndërgjegjshëm”.

Gjithashtu lexo

10 të famshmit që nuk arritën t’i përmbushin standardet e bukurisë në Hollywood (Foto)

Shumë të famshëm duhet t’i përshtaten paraqitjeve të tyre në një kornizë strikte të Hollywoodit …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *