Home / Lajme / Maqedoni / Pisa;Nxënësit nga Maqedonia dhe Kosova me rezultate më të këqija në botë!

Pisa;Nxënësit nga Maqedonia dhe Kosova me rezultate më të këqija në botë!

Gjatë ditës së djeshme u publikua nje listë nga PISA, në atë listë përmban emrat e shteteve me rezultatet te inteligjencës te nxenësve nga 70 vende të ndryshme të botës.

Ky test u bë edhe  në Maqedoni dhe Kosovë. Maqedonia dhe Kosova janë në fund të listës së rezultateve të testit ndërkombëtar PISA. PISA ka testuar nxënësit 15 vjeçar në 70 shtete të ndryshme të botës në tre sfera, edhe atë: shkencë, lexim dhe matematikë.

Në testin për lexim qe mbajti PISA, Maqedonia rradhitet ne vendin e 67-të, Kosova ze vendin e 69 kurse Shqipëria në vendin e 60 në Botë.
Kurse në testin për matematik Maqedonia është në vendin e 69, Kosova në 68 dhe Shqipëria në vendin e 55.

Ndërsa në testin për shkencë Maqedonia është në vendin 67 pastaj vjen Kosova në vendin e 68, kurse Shqipëria zë vendin 51.

Rezultatet më të mira në testin e matematikës i kanë shënuar nxënësit e shtetit Singapur, Hong-Kong’u dhe Kina (Makau).

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *