Home / Lajme / Botë / Turqia dhe Rusia po e diskutojnë armëpushimin në Alepo

Turqia dhe Rusia po e diskutojnë armëpushimin në Alepo

Turqia është duke zhvilluar bisedime intensive me Rusinë për arritjen e një armëpushimi në qytetin sirian, Alepo, raporton Reuters duke u mbështetur në deklaratën e Ibrahim Kalin, zëdhënësit të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan.

Sipas Kalin, Turqia po diskuton me Rusinë edhe për lejimin e ndihmave humanitare në qytetin e shkatërruar nga lufta, Alepo.

Gjatë një konference me gazetarë në Ankara, Kalin gjithashtu ka thënë se forcat qeveritare siriane janë duke kryer krime kundër njerëzimit dhe krime të luftës në këtë qytet sirian.

Gjithashtu lexo

Sulmi në Barcelonë, shqiptarja filmon ndalimin e të dyshuarit: Shpëtova për 50 sekonda

Një shqiptare, punonjëse e një dyqani në vendngjarje ka filmuar dhe dëshmuar të gjithë ngjarjen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *