Home / Lajme / Rajon / Akademik Idriz Ajeti mbush 100 vjet

Akademik Idriz Ajeti mbush 100 vjet

Akademik Idriz Ajeti, studiuesi më i shquar në fushën e gjuhës mbush 100 vjet

Është vlerësuar si një ndër veprimtarët më të mëdhenj në avancimin e identitetit kulturor e kombëtar të shqiptarëve në ish-Jugosllavi dhe njëkohësisht edhe ndërtues i institucioneve të arsimit të lartë në Kosovë.

Akademik Ajeti është nderuar disa herë nga presidentët e Kosovës dhe ai i Shqipërisë për punën e tij në fushën e shkencës. Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës, shënon 27 janarin si datën e lindjes së tij./REL/

Gjithashtu lexo

Bashkimi emocional pas 3 vjetësh, i fëmijës së rrëmbyer nga ISIS, me familjen e tij (Video)

Një djalë 12-vjeçar jazidi është bashkuar me nënën e tij në Kanada tre vjet pasi …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *