Home / Lajme / Maqedoni / Besimtarët ortodoks e festojnë Ujin e Bekuar
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-01-19 07:44:11Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com6DÿP 2$#kÐ7¨ˆy¨

Besimtarët ortodoks e festojnë Ujin e Bekuar

Besimtarët ortodoks sot e festojnë festën e madhe krishtere Uji i Bekuar, e cila festohet prej shekullit të dytë. Festa është e lidhur me pagëzimin e Jezu Krishtit nga Shën Jovani, i cili atëherë quhej Pagëzuesi, ndërsa kapja e kryqit do të thotë bashkimi i njeriut me Krishtin.

Kjo festë quhet edhe Uji i Bekuar. Llogaritet se ai që do ta kapë kryqin, tërë vitin do ta ndjekë fati, shëndeti dhe mirëqenia.

Uji i Bekuar – 19 janari, në pajtim me Ligjin për festat në Republikën e Maqedonisë, është ditë jopune për besimtarët e fesë ortodokse.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *