Home / Shëndeti / Çaji i zi dhe përfitimet që i sjell organizmit

Çaji i zi dhe përfitimet që i sjell organizmit

Çaji i zi është një nga llojet më të njohura të çajrave që njeriu njeh. Gjithashtu ky çaj është shumë popullor në disa vende, ku shpesh herë përdoret edhe si një zëvendësues i kafes për shkak të përqindjes së lartë të kafeinës që ndodhet në të.

Por, ky çaj ka efekte të shumta në organizëm dhe është këshilluar prej shumë kohësh nga specialistët e shëndetit se duhet bërë pjesë e dietës së përditshme.

Konsumimi i këtij çaji sjell një ulje të kolesterolit, normalizon presionin e gjakut dhe ka një impakt të rëndësishëm në përmirësimin e azmës.

Por përfitimet e tij në organizëm nuk janë vetëm kaq. Ky lloj çaji mund të përdoret edhe si një medikament popullor për diarrenë, dhimbjen e dhëmbëve si dhe për përmirësimin e sistemit tretës te njeriu.

Gjithashtu lexo

10 të famshmit që nuk arritën t’i përmbushin standardet e bukurisë në Hollywood (Foto)

Shumë të famshëm duhet t’i përshtaten paraqitjeve të tyre në një kornizë strikte të Hollywoodit …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *