Home / Lajme / Maqedoni / CEDAW: Qeveria urgjentisht ti strehojë gratë shtatzëna që ishin dëbuar nga Kalaja
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-01-13 11:34:02Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com¤“Û¿§ì‘

CEDAW: Qeveria urgjentisht ti strehojë gratë shtatzëna që ishin dëbuar nga Kalaja

Komiteti për Eliminimin e të Gjitha Formave të Diskriminimit ndaj Grave (CEDAW) pranë OKB-së sërish ka kërkur nga Qeveria e Republikës së Maqedonisë që urgjentisht të sigurojë strehim të përshtashëm, ushqim, ujë të pastër dhe qasje në shërbimet shëndetësore, duke përfshirë shërbimet edhe për katër gra të komunitetit rom, që ishin lënë pa strehim nga autoritete maqedonase.

Trë nga këto gra janë shtatzëna, ndërsa e katërta ka një fëmijë të posalindur. Në gusht të gjitha janë dëbuar nga vendbanimini nën Kalanë e njohur si “Poligon”.

Kërksën e dytë Komiteti e ka dorëzuar më 6 janar deri të autoritetet maqedonase, me rastin e temperaturave të ulta, një ditë para se t’ju ofrohej strehim i përkohshëm në dy isntitucionet publike për fëmijet me problem edukative-sociale “Ranka Millanoviq” dhe “25 Maj-i” në Shkup.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *