Home / Lajme / Maqedoni / DOM kërkon nga qeveria që të shpallë gjendje të jashtëzakonshme
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-01-13 13:52:06Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com"D‚a/

DOM kërkon nga qeveria që të shpallë gjendje të jashtëzakonshme

Partia DOM e Maqedonisë sërish propozon që Qeveria të shpall  gjendje të jashtëzakonshme për shkak të ndotjes enorme të ajrit dhe apelon marrjen e masave urgjente për shpëtimin e qytetarëve, , transmeton Zhurnal.

Nga aty njoftojnë se ndotja e ajrit ka shënuar vlera dramatike ditëve të fundit. “Kampion” janë Lisiçe me 665 dhe Manastiri me 640 mikrogram PM10 për metër kub që don të thotë madje edhe 13 herë më shumë se sa është e lejuar.

“Në gjithë Maqedoninë maten nga 4 deri në 12 herë më shumë vlëera të grimcave toksike. Në Peking alarmohet kur është PM10 nga 200 mikrogram për metër kub. Çfarë janë duke pritur intsitucionet kompetente, pa ndërmarrë masa serioze? Duke pritur që të formohet qeveria e re, në po mbytemi. Insitucionet duhet të funksionojnë dhe të ju sigruojnë jetë cilësore qytetarëve”, qëndron në reagimin e DOM.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *