Home / Lajme / Botë / Gorbaçov: Duket sikur bota po përgatitet për luftë

Gorbaçov: Duket sikur bota po përgatitet për luftë

Ish-lideri sovjetik, Mihail Gorbaçov, ka paralajmëruar lidhur me rrezikun bërthamor që, sipas tij, “edhe një herë duket real”, ndërsa nuk ka fshehur frikën se “duket sikur bota po përgatitet për luftë”.

Politikani 85-vjeçar, i cili njihet për uljen e tensioneve me Perëndimin, duke ndihmuar për t’i dhënë fund Luftës së Ftohtë, ka paralajmëruar edhe për një garë armatimi, që mund të kthehet në “prioritetin kryesor”.

Gorbaçov i kërkoi gjithashtu presidentit të ri amerikan, Donald Tramp dhe presidentit rus, Vladimir Putin, për të punuar bashkë për të ulur rezervat e armëve bërthamore në të gjithë botën.

Në një artikull në Revistën “Time”, ish-lideri i Bashkimit Sovjetik është shprehur se asnjë nuk është më urgjente sot se “militarizimi i politikës dhe gara e re e armatimit”

Gjithashtu lexo

Pakistan: Vdesin gjashtë ushtarë pas shpërthimit të bombës

Një bombë rrugore, e cila ka pasur cak një konvonj me trupa ushtarake në jugperëndim …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *