Home / Kryesoret / Maloku: Shumë lehtë mund të pranohet gjuha shqipe si zyrtare, megjithatë kujdesë nga kurthet sllavomaqedone
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-01-29 19:34:32Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Maloku: Shumë lehtë mund të pranohet gjuha shqipe si zyrtare, megjithatë kujdesë nga kurthet sllavomaqedone

Përmes një statusi dhe komenti të fundit profesori universitar nga Kosova, Fadil Maloku është shprehur se shumë lehtë mund të pranojë mandatari Nikolla Gruevski gjuhën shqipe, informon Zhurnal ndërkohë që sipas tij kjo do të ishte një fitore e madhe për gjithë shqiptarët në Ballkan, mirëpo më tej profesori Maloku shton se duhet pritur afati deri sonte mbase kjo mund të jetë dhe kurthë rradhës sllavomaqedonase.

Ja propozimet e Malokut

1.Gruevski, shumë lehtë mund të pranoj që gjuha shqipe (për herë të parë!) të bëhet gjuhë zyrtare në Meqdoninë multietnike!
2.Fitore e madhe, do ishte kjo për gjithëshqiptarët në Ballkan, sepse, do reduktohej dukshëm konformizmi i shqiptarofobëve anekënd!
3.Megjithate, duhet pritur afatin e skadimit sonte…për formimin e qeverisë. Ngase, kjo mund të jetë edhe kurthë e radhës sllavomaqedone për t`i konfrontuar subjektet politike shqiptare…! Ta shohim.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *