Home / Lajme / Rajon / Mediat serbe me akuza të reja shokuese ndaj Haradinajt: Ua preu kokën foshjnave dhe…
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-01-16 12:13:54Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Mediat serbe me akuza të reja shokuese ndaj Haradinajt: Ua preu kokën foshjnave dhe…

Ramush Haradinajn (49), mjekët ligjorë serbë në shtesën e hetimeve për krime lufte e ngarkojnë edhe për 13 viktima të tjera, në mesin e të cilëve ka edhe fëmijë.
Edhe pse atë në Hagë e kanë gjykuar në periudhën e vitit 1998, shumica e dëshmitarëve, sipas vlerësimit të Gjykatës dhe Prokurorisë, kanë qenë të ftuar, por nuk kanë dëshmuar. Shumë dëshmitarë edhe janë vrarë.

Ish-komandanti i UÇK për Dukagjin, i cili pasi është arrestuar është liruar dhe gjendet në Francë, në bazë të deklaratave të 30 dëshmitarëve të rinj, disa nga 13 viktimat personalisht i ka vrarë. Sipas urdhrit të tij, siç dëshmohet nga viktimat e mbijetuar, por edhe bashkëluftëtarët e tij, të cilët janë tashmë në programin e mbrojtjes së dëshmitarëve, urdhëroi fëmijët të jenë të mbyllura në oborre, ku janë mbajtur për ditë të tëra. Midis tyre, në qershor 1999, ishte një fëmijë i vogël njëvjeçar. Bashkëluftëtarët e Haradinajt i kanë hedhur nga muri i burgut të improvizuar, për çka kjo viktimë është viktima paralizuar përgjithmonë. Përndryshe, për krimet me të cilat e ngarkojnë hetuesit serbë, janë nga qershori i vitit 1999, ndërsa, ai, në gjykatën e Hagës, ku është lirua në vitin 2012, është gjykuar për krimet e vitit 1998.

Krimet e tmerrshme i ka përshkruara edhe kreu i Zyrës për Kosovën Marko Gjuriq, kur foshnjës dyjavëshe i është prerë koka, në mesin e qershorit 1999 në Gjakovë, që kur ushtarët nën komandën e Haradinajt, hynë në shtëpinë e familjes K. A.

– Një nga pjesëtarët e UÇK-së e pyeti: Çfarë kemi për darkë?, prej nga një burrë përgjigjet: Ka fasule boshe?. Një tjetër anëtar i UÇK-së përsëri e pyeti: Nuk ka mish viçi, as  qengji?, burri i përgjigjet:? Nuk ka mish. Pastaj ai nxori u një armë nga brezi i tij dhe qëlloi dy herë në foshnjën dyjavëshe në djep, pastaj i ofrohet, ia prenë kokën dhe babit të saj i thotë: Ja, pra tani keni mish për fasule – ka rrëfyer Gjuriq.

Sipas deklaratave të dëshmitarëve, ish përfaqësuesi i UÇK-së, Haradinaj, gjatë urdhrave për likuidim zakonisht ka lëshuar këto fjalë: “Çoni te Baca -Adem”. “Baca” është një term respekti, ndërsa Adem i referohet komandantit tashmë të vrarë të UÇK-së Adem Jashari.

Haradinaj, sipas dëshmisë së mbledhur nga hetuesit serbë, personalisht ka dhunuar shumë viktima, në mesin e të cilëve kishte vajza. Drejtori i Zyrës për KiM, ka shqiptuar aktakuzën për dhunime nga më brutalet “, kur Haradinaj ka dhunuar të miturën Nanimete Tafaj në Hotelin “Pashtrik” në Gjakovë.
– E kanë sjell, më 12 qershor 1999, rreth orës 18,oo, të miturën Nanjimete Tafaj në një dhomë hoteli, të cilën më parë Haradinaj e ka rrahur kokës e trupit, dhe më pas e ka dhunuar. Më pas e kanë rrahur dhe dhunuar edhe të tjerët nga UÇK-ja, edhe atë vazhdimisht për 40 orë rresht, deri në mëngjesin e 14 qershorit 1999, – ka thënë Gjuriq.

Dëshmitarët kanë përshkruar edhe torturat e tmerrshme, të civilëve në Hotelin “Pashtrik”, ku ka qenë një burg i improvizuar, në të cilin nganjëherë edhe Haradinaj ka marrë pjesë. Viktimave u janë prerë veshët, dhe pastaj të tjerët janë detyruar t’i hanë ato. Shumicës së dëshmitarëve u janë gdhendur shkronjën “U” në trup dhe fytyrë, e cila ishte letra e parë e UÇK-së (UÇK).

Dëshmitari i mbrojtur “81” këtë lloj torture e ka përshkruar në gjyqin e Hagës kundër Haradinajt, Idriz Balaj dhe Lah Brahimaj. Ata janë të dy viktimat e torturuara në Kampin e Jabllanicë, në vitin 1998.

Viktimat e Haradinajt dhe bashkëluftëtarëve të tij ishin serbë, romë dhe shqiptarë, të cilët nuk e kanë mbështetur UÇK-në. Ashtu ka fundi i vitit 1999. e kanë rrëmbyer Vesela Murisija dhe katër shqiptarë të tjerë, të cilët më pas u mbajtën rob në një ndërtesë në Pejë. Vesel Muriqi arriti të ikë, ndërsa të tjerët u pushkatuan. Trupat e tyre u hodhën në Lumin Drini i Bardhë, dhe në mesin e viktimave ishte edhe Xhafer Gjuka.
Institucionet serbe tani këmbëngulin në prova që kanë lidhje me vitin 1999, për shkak se Haradinaj në Francë, dhe më herët në Slloveni, ku ai u arrestua dhe u lirua, është mbrojtur në Hagë është gjykuar dhe është liruar.

SHBA: Vazhdimi i procesit të normalizimit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kanë ftuar liderët nga Beogradi dhe Prishtina për të vazhduar dialogu dhe të zbatojnë atë për çka janë dakorduar, duke përfshirë edhe formimin e Asociacionin e komunave serbe, duke deklaruar se çështja e arrestimit të Ramush Haradinajt duhet të zgjidhet nëpërmjet institucioneve.
Zëvendës/ ndihmësi i Sekretarit amerikan të shtetit, Hoyt Brian, ka thënë se nuk do të lejohet që tensionet lidhur me arrestimin e Haradinajt, të pengojnë procesin e normalizimit dhe duhet të respektohen rregullat dhe ligjet e të gjithë të përfshirëve.

Hetimi i trafikimit të organeve

Dëshmitari shqiptar, i cili ka qenë vozitës i UÇK-së dhe ka marrë pjesë në transferimin e serbëve nga Kosova në veri të Shqipërisë, dëshmoi se vëllezërit, Ramush dhe Daut Haradinaj në zonën e Dukagjinit, pas përfundimit të konfliktit të vitit 1999, organizoi kapjen e serbëve të mbetur dhe transportin e tyre në Shqipëri.
– Ne, më 19 gusht, me një kamion të kuq “Volvo”  kemi transportuar 10 apo 12 serbë … Katër prej tyre janë ndarë në veri të Shqipërisë në vendin Burrel dhe u dërguan në një shtëpi që dukej si një klinikë e vogël … Më kanë thënë se atje organet shiten, ka thënë ky dëshmitar.

Gjithashtu lexo

Bashkimi emocional pas 3 vjetësh, i fëmijës së rrëmbyer nga ISIS, me familjen e tij (Video)

Një djalë 12-vjeçar jazidi është bashkuar me nënën e tij në Kanada tre vjet pasi …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *