Home / Lajme / Maqedoni / Migrantët në Vizbegovë – cak i krimit të organizuar?!
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-01-24 10:29:35Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Migrantët në Vizbegovë – cak i krimit të organizuar?!

Qendra e strehimit të azilkërkuesve në Vizbegovë të Shkupit është cak i organizimit të grupeve kriminele, qëndron në raportin e Komisionit Europian, transmeton Zhurnal.

Porblemi me kontrabandimin e emigrqantëve në Maqedoni është vërejtur edhe nga Komisioni Europian në raportin për progresin e vendit për vitin 2016. Në të është cekur se në qendrën e strehimit të azilkërkuesve në Vizbegovë është cakë i grupeve të organizuara kriminele të cilët veprojnë në orët e vona kur ka mungesë sigurie. Nga Ministria për Punë dhe Politikë Sociale nuk kanë dhënë komentë në lidhje më verejtjen e Komisionit Evropian, dhe nuk kanë dhënë përgjigjë në pyetjen se çfarë masa duhet të ndërmirren, shkruan DW, transmeton Zhurnal.

Përfaqësuesi i UNHCR-së në Shkup, Mohmed Arif tha se nuk mund të konfirmon, as edhe të komentoj se vallë ajo çfarë është shënuar në raportin është e vërtetë, por thekson se obligim i Qeverisë dhe institucioneve përkatëse është që të rrisë kontrollin.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *