Home / Lajme / Botë / Papa Françesku ua lan dhe ua puth këmbët emigrantëve myslimanë, thotë ne jemi ‘fëmijë të të njëjtit Zot’ (Video)

Papa Françesku ua lan dhe ua puth këmbët emigrantëve myslimanë, thotë ne jemi ‘fëmijë të të njëjtit Zot’ (Video)

Ata erdhën nga Mali, Eritrea, Siria dhe Pakistani. Ata ishin myslimanë, hindu, katolik dhe krishterë koptik.  Papa Françesku  të enjten e shenjtë për secilin emigrantë u gjunjëzua dhe lau këmbët e tyre.

Rituali është bërë në një qendër për azilkërkuesit jashtë Romës, pasi ndjenja anti-emigrante ishte rritur në Evropë për shkak sulmit terrorist në Bruksel, për të cilat Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë.

‘Të gjithë ne së bashku, myslimanët, hindusët, katolikët, [protestantët] vëllezërit dhe motrat ne jemi fëmijët e të njëjtit Zot – ne duam të jetojmë në paqe, të integruar’, tha Francis gjatë predikimit të  tij.

Tek një numër i emigrantëve pasi që këmbët e tyre u lanë nga Papa, nuk munguan as lotët në fytyrat e tyre, kosovapost.

Për më shumë ndiqni videon më poshtë:

Gjithashtu lexo

Ishulli i Fazanëve që ndan dy shtete: Këtë vend të vogël e administron gjatë muaj Spanja dhe gjashtë tjerë Franca (Video)

Në provincën Baske, mes qytetit verior spanjoll Irun dhe atij jugperëndimor në Francë, Henda, rrjedh …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *