Home / Lajme / Botë / Parlamenti turk voton projekt-ligjin që i lejon Erdoganit të qëndrojë në fuqi deri në 2029-ën
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-01-11 10:50:23Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Parlamenti turk voton projekt-ligjin që i lejon Erdoganit të qëndrojë në fuqi deri në 2029-ën

Sipas ndryshimeve të propozuara kompetenca për emërimin dhe shkarkimin e ministrave  të qeverisë do të jetë tashmë një kompetencë e presidentit dhe jo kryeministrit.

Reforma do të lejojë Erdoganin që të bëhet lider i partisë në pushtet, ndërkohë që mban edhe postin si president  dhe mundësisht  të qëndrojnë në pushtet edhe për 12 vjet të tjera.

Në debatin e së hënës, kryeministri Binali Jildirim tha se reforma do të “zgjidhte problemin dy autoriteteve ekzekutive me të cilin përballet Turqia.”

“Duhet të ketë vetëm një autoritet në degën ekzekutive – tha ai- Dy kapitenë  e fundosin anijen, duhet të ketë vetëm një kapiten.”

Gjithashtu lexo

ISIS paralajmëron sulme në Itali – (VIDEO)

Spanja i kujtoi 14 viktimat e sulmeve të Katalunjës me një meshë të posaçme në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *