Home / Lajme / Botë / Pas shpërthimit në Egjipt, militantët vrasin dhe tetë policë

Pas shpërthimit në Egjipt, militantët vrasin dhe tetë policë

Një shpërthim vetëvrasës me kamion-bombë ka ndodhur sot në SinajEgjiptit, ku për pasojë kanë humbur jetën pesë policë dhe janë plagosur dhjetra të tjerë.

Sulmi ka ndodhur sot, ndërsa sulmuesi ka përdorur një kamion mbeturinash të mbushur me eksploziv, me të cilin e ka goditur një pikë të kontrollit policor në qytetin, El-Arish, transmeton “Rel”.

 Pas shpërthimit, militantët kanë sulmuar postbollokun policor me armë zjarri dhe granata duke e çuar në 8 numrin e policëve të vrarë.

Askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për këtë sulm, por një grup lokal i ndërlidhur me organizatën terroriste, Shteti Islamik, ka ndërmarrë sulme të ngjashme kundër forcave të sigurisë së EgjiptitSinaj dhe në pjesë të tjera të këtij vendi. /albeu.com/

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *