Home / Lajme / Maqedoni / PDIU përshëndet paktin e shqiptarëve në Maqedoni
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-01-09 06:59:46Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

PDIU përshëndet paktin e shqiptarëve në Maqedoni

Edhe Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet (PDIU), ka përshëndetur platformën e përbashkët politike të partive shqiptare në Maqedoni.

“Dhjetë vjet pas marrëveshjes së Ohrit, kushtet kryesore të saj nuk janë zbatuar ende. Zyrtarizimi i shqipes në mbarë Maqedoninë, trajtimi i shqiptarëve si popullsi shtetformuese, e reflektuar në përfaqësim në pozicionet më të larta të shtetit, simbolet shtetërore dhe ndarjen e buxhetit duhet të jetë thelbi i qeverisjes së ardhshme maqedonase, ku partitë shqiptare janë faktor kyç”, thuhet në deklaratën e kësaj parie.

PDIU thotë se bashkimi i faktorit shqiptar është hap vendimtar në këtë drejtim dhe duhet të qendrojë me vijat e kuqe të deklaruara gjatë negociatave për qeverinë e re. /Top Channel/

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *