Home / Lajme / Botë / Policia gjermane kryen bastisje kundër një grupi të ekstremit të djathtë

Policia gjermane kryen bastisje kundër një grupi të ekstremit të djathtë

Rreth 200 oficerë të policisë në Gjermani janë duke i kontrolluar 12 apartamente nëpër vend, në lidhje me një grup të ekstremit të djathtë, i cili akuzohet se dëshiron të kryejë sulme ndaj policisë, azil kërkuesve dhe hebrenjve.

Zyra e Prokurorit Federal të Gjermanisë ka thënë në një komunikatë për media se bastisjes e së mërkurës përfshijnë kontrolle në shtëpitë e gjashtë njerëzve që akuzohen se financuan një rrjet në mediat sociale në pranverën e vitit të kaluar, për të kryer sulme me armë, transmeton Express.

Nuk ka indikacione se janë bërë plane konkrete për kryejnë e këtyre sulmeve, sipas komunikatës.

Policia bastisi banesat në Berlin dhe qytete tjera./Express/

Gjithashtu lexo

Pakistan: Vdesin gjashtë ushtarë pas shpërthimit të bombës

Një bombë rrugore, e cila ka pasur cak një konvonj me trupa ushtarake në jugperëndim …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *