Home / Lajme / Maqedoni / Popovska: Kur shkoni në vendet me shumicë shqiptare ndiheni sikur mos me qenë në Maqedoni
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-01-19 20:37:58Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Popovska: Kur shkoni në vendet me shumicë shqiptare ndiheni sikur mos me qenë në Maqedoni

Kur shkoni në vende me shumicë shqiptare keni ndjenjën se nuk jeni në Maqedoni, kështu ka komentuar profesoresha universitare Dragica Popovska, informon Zhurnal.

Me ndryshimet administrative në 2004 janë bërë shumë ndryshime në shtet, në aspekt të vendeve ku shumicë kemi shqiptare dhe kryetar të komunave shqiptarë, të gjitha gjërat atje janë ndryshuar, kur shkoni në vendet e Maqedonisë ku shumica janë shqiptarë ndiheni sikur mos jeni në Maqedoni, ka shtuar më tej Popovska.

Ajo si problematikë e ka theksuar edhe atë se shqiptarët i ikin regjistrimit kështu që është e pamundur marja e një rezultati të qartë lidhur me % e popullsisë në Republikën e Maqedonisë.

Gjithashtu lexo

Starnawski përsëri zhytet në Matkë

Zhytësi i famshëm speleologjik, Krzysztof Starnawski nga Polonia, së bashku me ekip të zhytësve vendas …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *