Home / Lajme / Rajon / Serbia po frikësohet se SHBA-ja do të t’ja kërkojë njohjen e Kosovës

Serbia po frikësohet se SHBA-ja do të t’ja kërkojë njohjen e Kosovës

Milovan Drecun, Kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovën, ka thënë se ndihet i frikësuar pasi SHBA-të do i kërkojnë Serbisë të njohë Kosovën.

Ai është shprehur i shqetësuar edhe nga deklarata e Sekretarit amerikan të Mbrojtjes, James Mathis, i cili tha se tema e njohjes së Kosovës do të shtrohet para anëtarësimit të Serbisë në BE.

“A do të thotë kjo se SHBA-të kanë hequr dorë nga qëndrimi për të mos ushtruar presion dhe për të mos kërkuar njohjen e Kosovës nga Serbia? Nëse ka pasur një zhvillim të tillë, atëherë ky është trend negativ për Serbinë”, ka deklaruar Drecun, shkruan “Tanjug”.

Gjithashtu lexo

Një polic turk është vrarë nga luftëtari i SHI-së në stacionin policor në Stamboll

Një polic turk mbrëmë është goditur me thikë për vdekje në stacionin policor në Stamboll …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *