Home / Lajme / Botë / SHBA vret një lider të al-Kaidës

SHBA vret një lider të al-Kaidës

Ushtria e Shteteve të Bashkuara thotë se nëpërmjet një sulmi ajror më 17 janar në Idlib të Sirisë, e ka vrarë një lider të al-Kaidës.

Mbrëmë, Pentagoni këtë lider e ka identifikuar si shtetas të Tunizisë, me emrin Mohammad Habib Boussadoun al-Tunisi, që ishte “lider i operacioneve të jashtme”.

Pentagoni tha se ai ishte “i lidhur me komplote terroriste për sulme kundër caqeve perëndimore”.

Ky person kishte arritur në Siri në vitin 2014, pasi i kishte kaluar disa vjet në Evropë dhe në Lindje të Mesme, ku ai kishte lidhje të shumta me ekstremistët, shkruan në faqen e Pentagonit në internet.

Departamenti amerikan i mbrojtjes thekson se vdekja e tij “do ta degradojë qendrën e lehtësuesve dhe luftëtarëve me përvojë në operacionet e jashtme të al-Kaidës”.

Gjithashtu lexo

Dy terroristë hidhen në erë në Turqi

Dy terroristë nga organizata ekstremiste dhe e ndaluar “Partia maoiste komuniste” u ngritën në erë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *