Home / Lajme / Maqedoni / Shfuqizohet vendimi për lustrim të akademikut Bozhin Pavllovski
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-01-10 10:17:26Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Shfuqizohet vendimi për lustrim të akademikut Bozhin Pavllovski

Gjykata e lartë administrative më 12 dhjetor shfuqizoi vendimin për lustrim të akademikut Bozhin Pavllovski në Komisionin për verifikimin e fakteve, transmeton Zhurnal. Në shpjegimin e gjyqit thuhet se “vendimi i komisionit për lustrimin e Bozhin Pavllovskit u shfuqizua përshkak se nuk është vërtetuar plotësisht gjendja faktike”, informon “Kllub Matica”.

Bozhin Pavllovski u lustrua pas reagimit të tij të ashpër në mediumet në shenjë lustrimi të të ndjerit akademik Sllavko Janevski.

Akademiku Bozhin Pavllovski është autor i 19 romaneve, të çmuar nga ana kritike letrare e huaj dhe e vendit. Për kreativitetin e tij të majmë ka fituar shpërblime kombëtare dhe ndërkombëtare dhe njohje, ndër të cilat në shpërblimin “11 Oktomvri” për  veprat jetësore në zonën e cultures së Republikës së Maqedonisë dhe të shpërblimeve Interballkanike në Selanik, Greqi.

Veprat e tij janë të përkthyera në gjuhën angleze, greke, shqipe, turke, romane, polake, çeke, italiane, bullgare, ruse, serbe, sllovene, ukrainase, dhe franceze.

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *