Home / Lajme / Maqedoni / SSHDM: MPJ të parandaloj që deputeti Popovski rrejshëm të paraqitet si ministër
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-01-18 11:45:53Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

SSHDM: MPJ të parandaloj që deputeti Popovski rrejshëm të paraqitet si ministër

Sindikata e Shërbimit Diplomatik të Maqedonisë (SSHDM) ka dërguar letër të hapur deri te ministri për punë të jashtme Ilija Isajlovksi, për ashtu siç ai thekson, prezentimi i rrejshëm i deputetit Nikolla Popovksi si shef i diplomacisë.

“Në intervistën e fundi të deputetit Nikolla Popovksi për një gazetë italiane, dhe sipas disa mediave maqedonase për disa qendra propaganda maqedonase që ishte dhënë gjatë mesit të muajit janar në hapsirat e kabinetit të ministrtit të punëve të jashtme, urgjentisht kërkojmë sqarimin për zhvillimet e deritanishme, korrigjimin e mënjëhershëm në gjitha segmentet ku deputeti Poposki figuron si minister i punëve të jashtme dhe të hap këtë çështje para Qeverisë”, reagojnë nga  Sindikata e Shërbimit Diplomatik të Maqedonisë (SSHDM).

Nga aty shpjegojnë se pas inspektimin të rregullativës ligjore-kushtetuese, dhe në veçanti neni 63 të Kushtetutës, më pas neni 5 dhe 9 i Lijgit për deputet, si dhe 8 i Kodit Zgjedhor, shihet se deputetit Popovski funksioni zv.kryeministër dhe ministër për punë të jashtme i ka mbaruar funksioni në ditën e verifikini të mandatit për deputet.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *