Home / Lajme / Botë / Tanku që nuk u shkatërrua asnjëherë në Luftën e Kosovës, shkatërrohet deri në dhjetë herë në ndërhyrjet në Siri
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-01-13 09:06:22Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com¤“Û¿§ì‘

Tanku që nuk u shkatërrua asnjëherë në Luftën e Kosovës, shkatërrohet deri në dhjetë herë në ndërhyrjet në Siri

Prej dekadash tanku gjerman Leopard 2 është në ndërhyrje të ndryshme ushtarake dhe deri më tani, as në Kosovë dhe as në Afganistan nuk ishte shkatërruar asnjë model i saj, shkruan media gjermane focus.de.  Megjithatë miti i saj duket se ka rënë, pasi deri në dhjetë tanke Leopard “2A4” të përdorura nga forcat turke janë shkatërruar nga milicët terroristë të ISIS.

Zyrtarisht është shkatërruar vetëm një tank i tillë gjatë luftimeve në qytetin Al Bab, por ekspertët nuk dyshojnë se janë shkatërruar shumë më tepër.

 

Tanku është i tillë i konstruktuar, mjaft i fuqishëm për të përballuar goditjet më të forta. Nuk hidhet mundësia që shkatërrimet kanë ardhur si pasojë e mos përdorimit të rregull të tankeve nga ushtarët turq.

Gjermanët ndjehen optimistë se versioni i ri „A7V“ i Leopardëve është i nivelit dukshëm më të lartë sesa ai modeleve të vjetra.

Gjithashtu lexo

Spanja sërish nën frikën e terrorit, parandalohet sulm tjetër, vriten 5 terroristët

Parandalohet një tjetër sulm terrorist në Spanjë, pas atij të Barcelonës ku mbetën të vrarë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *