Home / Lajme / Maqedoni / Temperaturat ekstreme, bora arrin 68 centimetra në Mavrovë

Temperaturat ekstreme, bora arrin 68 centimetra në Mavrovë

Temperaturat ekstreme, bora arrin 68 centimetra në Mavrovë
Temperaturat e ulta dhe i frtohti ekstrem që ka zatuar Ballkanin, ka bërë që shumë rrugë të bllokohen dhe që shumë banorë të përballen ashpër me motin dhe dëborën.

Ndërkohë, sipas raportimeve të fundit, trashësia e dëborës është 49 centimetra në Pozharan, 45 në Lazaropole, 35 në Topollçan, 28 në Tetovë, 27 në Dibër, 24 në Krushevë, 23 në Gjurishte, 22 në Berovë, 17 në Kriva Pallankë, 16 në Manastir, 12 në Kumanovë dhe Demir Kapi, 11 në Ohër dhe Pretor, 10 në Shtip, Prilep dhe Vinicë, 9 në Strumicë, 8 në Shkup – Zajçev Rid dhe Shkup – Petrovec dhe një centimetër në Dojran.
Temperatura është -18 në Lazaropole dhe Krushevë, -16 në Gjurishte, -15 në Topollçan, Pozharan dhe Berovë, -14 në Dibër dhe Prilep, -13 në Vinicë, Pretor, Kriva Pallankë, Kumanovë dhe Tetovë, -12 në Manastir, Shkup Zajçev Rid, Ohër dhe Shkup Petrovec, -11 në Shtip, -10 në Demir Kapi dhe Strumicë, -9 në Dojran dhe -8 në Gjevgjeli.

Temperatura është -18 në Lazaropole dhe Krushevë, -16 në Gjurishte, -15 në Topollçan, Pozharan dhe Berovë, -14 në Dibër dhe Prilep, -13 në Vinicë, Pretor, Kriva Pallankë, Kumanovë dhe Tetovë, -12 në Manastir, Shkup Zajçev Rid, Ohër dhe Shkup Petrovec, -11 në Shtip, -10 në Demir Kapi dhe Strumicë, -9 në Dojran dhe -8 në Gjevgjeli.

Sipas LAMM, sot në mëngjes në vend moti do të jetë me vranësira dhe shumë i ftohtë, në shumë vende me reshje të borës me intensitet të dobët, ndërsa në male edhe në pjesët lindore reshje të borës me intensitet mesatar. Do të fryejë erë e dobët nga drejtimi verior dhe më shumë është i shprehur në vendet më të larta, përgjatë pjesës jugore të Vradarit dhe Shtipit.

Sipas metereologëve, deri të enjten pritet të jetë mot shumë i ftohtë dhe më pas do të ketë rritje të lehtë të temperaturave, që do të shoqërohen me reshje shiu. /albeu.com/

Gjithashtu lexo

Shkarkohet Zvërlevski, me 64 vota për dhe asnjë kundër

Kuvendi i Maqedonisë, pas debateve disajavëshe maratonike të deputetëve VMRO-DPMNE-së, e shkarkoi kryeprokurorin publik Marko …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *