Home / Lajme / Botë / Tension në det: Tajvani ngre avionët sapo luftanijet kineze i afrohen ishullit
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-01-11 10:37:59Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Tension në det: Tajvani ngre avionët sapo luftanijet kineze i afrohen ishullit

Tajvani vuri në gadishmëri avionët dhe dërgoi anijet e marinës kombëtare ndërkohë që një grup luftanijesh kineze të udhëhequra nga avionmbajtësia e vetëm e vendit  lundruan në veri nëpër ngushticën e Tajvanit,

Avionmbajtësia “Liaoning” , e cila ishte duke u kthyer nga stërvitjet në Detin e Kinës Jugore, nuk hyri në ujërat territoriale të Tajvanit, por hyri në zonën e saj të mbrojtjes ajrore në jugperëndim, tha ministria e mbrojtjes Tajvanit.

“Reuters” shkruan se  Tajvani ngriti avionët  dhe dërgoi anijet e marinës për “survejim dhe kontroll” ndërkohë që anijet kineze kaluan shumë pranë Tajvanit,  tha zëdhënësi i ministrisë së mbrojtjes Chen Chung-ch.

Gjithashtu lexo

Sulmi në Barcelonë, shqiptarja filmon ndalimin e të dyshuarit: Shpëtova për 50 sekonda

Një shqiptare, punonjëse e një dyqani në vendngjarje ka filmuar dhe dëshmuar të gjithë ngjarjen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *