Home / Kuriozitete / Zbulohet origjina e jetës në tokë, shkencëtarët për herë të parë japin prova

Zbulohet origjina e jetës në tokë, shkencëtarët për herë të parë japin prova

Doktor Kalebi Scharf nga Universiteti “Columbia” në New York, beson se jeta në tokë erdhi nga Marsi, pas shkatërrimit të tij “fara” e jetës u transferua përmes asteroid në Tokë.

Kjo teori radikale quajtur Panspermia, u paraqit për herë të parë në vitin 1871. Sipas shkencëtarit, në Mars ka pasur kushte ideale për jetesë, duke pasur ujë të lëngshëm dhe atmosferë.

“Në Tokë, mund të gjeni pjesë të Marsit. Organizmat e gjallë ka mundësi të jetë bartur me asteroid nga marsi, nuk përjashtohet që ne mund të kemi qenë Marsian”, tha Scharf për Business Insider .

Pavarësisht nga asnjë provë, ideja e Panspermia është bërë e pranueshme në mesin e shkencëtarëve. Biolog Peter Ward i Universitetit të Uashingtonit në Seattle, astrobiolog Chandra Wickramasinghe nga Universiteti i Buckingham dhe kolegu i tij Dr. Milton Wainwright janë vetëm disa prej tyre.

Gjithashtu lexo

Me këtë aksident që i ka ndodhur këtij burri me skuter – nuk di njeriu a duhet të qeshë, apo t’i vije keq (Video)

Ditë më parë është publikuar një video ku shihet një burrë i cili vet-aksidentohet me …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *