Home / Lajme / Maqedoni / Zjarret nuk kanë të ndalur edhe në temperatura polare
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-01-13 12:27:18Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com)

Zjarret nuk kanë të ndalur edhe në temperatura polare

Që nga fillimi i vitit janë regjistruar dhjetra zjarre, kryesisht të shkaktuara nga oxhaqet e papstruara. Këto zjarre kanë marrë jetën dy personave dhe shkaktoi dëma të mëdha materiale.

Shtëpi, bodrume, kafshë të djegur në këtë muaj janë shënuar në shumë vende në Republiknë e Maqedonisë. Flaka ka marrë jetën dy personave në Shën Nikollë dhe në Shkup. Arsyeja kryesore për zjarret ka qenë oxhaqet e papastruara ose keqpërdorimi I ngrohjeve elektrike.

Porosia kryesore deri te qytetarët të cilët nxehen me dru  është që para se të filloj sezona ti pastrojnë oxhaqet për të parandaluar zjarret e mundshme.

Në këtë peirudhë zjarrifkësit e kishin më të vështirë që të shuajnë zjarrin për shkak të temperaturave shumë të ulta. Një rast I tillë ëshë shënuar mbrëmë në një shtëpi në fshatin Bozovce, në Tetovë. Zjarrfikësit kanë shuar zjarrin me PP-aparate sepse uji kishte qenë I ngrirë.

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *