Home / Lajme / Rajon / 18 vjet më parë policia serbe urdhëroi marrjen e kufomave të viktimave të Reçakut
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-02-08 08:35:46Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

18 vjet më parë policia serbe urdhëroi marrjen e kufomave të viktimave të Reçakut

Me urdhër të policisë serbe, 18 vjet më parë në selinë e Misionit Verifikues të OSBE-së në Prishtinë u deklarua që shqiptarët mund të shkonin t’i merrnin kufomat e Masakrës së Reçakut.

Më 8 shkurt të vitit 1999, policia serbe kishte urdhëruar që kufomat e Masakrës së Reçakut të merren të gjitha përnjëherë,  për t’i identifikuar familjarët përmes dokumenteve.

Kujtojmë se më 15 janar të këtij viti, u mbushën 18 vjet nga dita kur në fshatin Reçak të Kosovës u vranë 45 persona nga forcat serbe, ngjarje që ambasadori amerikan William Walker e quajti krim kundër njerëzimit.

Ngjarja e njohur si masakra e Reçakut, njihet si një nga ngjarjet që ka shënuar kthesë në diplomacinë ndërkombëtare në raport me Serbinë dhe Kosovën, duke u paraprirë proceseve që çuan deri te fushata e bombardimeve të NATO-s kundër caqeve ushtarake të Serbisë.

Gjithashtu lexo

Vdes ish-kryeministri Bajram Rexhepi – (VIDEO)

Ish- kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi ka ndërruar jetë pas një sëmundje për të cilën …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *