Home / Lajme / Maqedoni / Akademiku Maxhunkov: Dygjuhësia do ta shkatërrojë shtetin maqedonas
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-02-07 21:35:58Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Akademiku Maxhunkov: Dygjuhësia do ta shkatërrojë shtetin maqedonas

Maqedonia nuk ka kapacitet të implementojë dygjuhësi, një aventurë e tillë e rrezikshme do të përfundojë me shkatërrimin e shtetit – ka deklaruar akademiku Mitko Maxhunkov, gjatë promovimit të 50 titujve të përkthyer nga letërsia botërore.

“Jemi dëshmitarë të një agresioni që nuk kujtohet në historinë e popujve, po bëhen tentime të ndërrohet emri i shtetit tonë dhe të varroset gjuha jonë. Dygjuhësia, që tani po përdoret për luftë politike është avanturizëm i rrezikshëm që çon në shkatërrimin e shtetit dhe popullit tonë. Asnjë gjuhë nuk mund të mbijetojë në dygjuhësi ose shumëgjuhësi, nëse nuk ka një shtet amë që e mbron atë gjuhë”, deklaroi mes tjerash Maxhunkov.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *