Home / Lajme / Botë / Blindohet’ Letonia: Spanja dërgon për herë të parë 6 tanke dhe 350 trupa

Blindohet’ Letonia: Spanja dërgon për herë të parë 6 tanke dhe 350 trupa

Spanja do të dërgojë 350 trupa së bashku me 6 tanke dhe një duzinë automjetesh të blinduara, në Letoni, si pjesë e batalionit të NATO-s, të udhëhequr nga forcat kanadeze. Lajmi u bë i ditur nga Ambasada spanjolle për mediat e Letonisë, shkruan “RT”.

Gjashtë tanke do të zhvendosen për herë të parë jashtë Spanjës dhe do të shoqërohen nga 16 mjete të blinduara, tha ambasada.

Qëllimi i këtij misioni të armatosur është forcimi i sigurinë së Letonisë si dhe forcimi i pranisë së NATO-s në krahun e tij të aleancës ushtarake.

Automjetet e blinduara spanjolle do të ekspozohen për herë të parë gjatë stërvitjeje ushtarake në Letoni në muajin maj, sipas mediave lokale

Gjithashtu lexo

20 mijë euro shpërblim për gjetjen e vrasësit të gazetares që zbuloi skandalin e “Panama Papers”

Gazetarja malteze, Daphne Caruana Galizia, u vra të hënën në Maltë, me një bombë të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *