Home / Shëndeti / Ja se çfarë vërtet ndodh kur hudhrën dhe mjaltin i hani çdo mëngjes në stomak të zbrazët

Ja se çfarë vërtet ndodh kur hudhrën dhe mjaltin i hani çdo mëngjes në stomak të zbrazët

Hudhra është e njohur si një ndër artikujt më të shëndetshëm, antibiotik natyror dhe ilaç për shumë sëmundje.

Hudhra është treguar jashtëzakonisht e dobishme për përmirësimin e punës së zemrës, sepse ul shtypjen e lartë të gjakut dhe kolesterinën, duke penguar sëmundjen e zemrës dhe rrezikun nga insuficienca e zemrës.

Hudhra gjithashtu mund të ulë në mënyrë efikase efektet e arterosklerozës.

Si bonus plotësues, hudhra gjithashtu mund të lehtësojë problemet e zakonshme shëndetësore, duke përfshirë alergjinë e polenit, të vjellët gjatë udhëtimit, ftohjen dhe gripin, gjithashtu ndihmon edhe në rastin e pickimit të insekteve dhe infeksioneve kërpudhore, transmeton Telegrafi.

Konsumimi i rregullt i hudhrës mund të zvogëlojë simptomat e osteoartritisit, diabetit dhe zmadhimit të prostatës.

Përveç kësaj, hudhra mund të nxisë sistemin e imunitetit tuaj dhe të përmirësojë aftësinë e trupit për t’i eliminuar toksinën.

Në kombinim me xhenxhefilin dhe qepën, hudhra mund të përkrah detoksifikimin nga kimioterapia.

Si përdoret hudhra

Siç u përmend më sipër, ngrënia e hudhrës së freskët është shumë më e dobishme sesa kur e hani të zier, sepse përbërësi i saj aktiv, alicina, qëndron në formën e vet (më të shëndetshme) natyrore.

Për t’i shfrytëzuar përparësitë e saj optimale, hani hudhrën 15 minuta para racionit. Kështu do të aktivizojë reaksionet kimike, të cilat do të ndihmojnë që organizmi juaj më lehtë ta absorbojë alicinën.

Meqenëse hudhra është e njohur për shijen e saj të fortë, mënyra më e mirë që të eliminohet ajo shije bëhet kur hudhrën e përziejmë me mjaltë:

Ngrini 2-3 thelpinj hudhre. Përzieni me një lugë mjaltë.Merr këtë ilaç çdo ditë.Për shtatë ditë, do të ndiheni shumë më mirë dhe shumë më fuqishëm.

Gjithashtu lexo

10 të famshmit që nuk arritën t’i përmbushin standardet e bukurisë në Hollywood (Foto)

Shumë të famshëm duhet t’i përshtaten paraqitjeve të tyre në një kornizë strikte të Hollywoodit …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *