Home / Lajme / Maqedoni / Kriza politike së pari do të godas në xhepat e qytetarëve
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-02-14 10:51:35Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Kriza politike së pari do të godas në xhepat e qytetarëve

Rritja ekonomike është në robëri të krizës politike, vlerëson Komisioni Europian në parashikimin e fundit dimëror për Maqedoninë, transmeton Zhurnal.

“Mes krizës politike, kompanitë private mbajtën veten nga investimet, rritja e krediteve ishte pothuajse i barabartë, ndërsa qeveria zotëronte me harxhimet kapitale” – vlerësojnë nga komisioni europian.

Sipas vlerësimeve, Maqedonia këtë vit duhet të ketë rritje të prodhimit bruto-vendor për 3,2 %, ndërsa deri në vitin tjetër 3,6 %. Gjithsesi, përforcimi i pritshëm i vendit është nën rezik, përshkak të paqartësisë politike.

Brukseli paralajmëron se investimet do të ulen, njejt si fuqia harxhuese e amvisërive. Borxhi i shtetit, edhe më tej do të ritet dhe atë nga 41,3 % nga BPV në 42,4 %.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *