Home / Kryesoret / Maqedonasit në panikë, fillojnë dezinformatat lidhur me përqindjen e shqiptarëve në Maqedoni
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-02-23 11:36:22Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com·Ð»„J.Å

Maqedonasit në panikë, fillojnë dezinformatat lidhur me përqindjen e shqiptarëve në Maqedoni

Në Maqedoni ka më pak se 20% të shqiptarëve ndërsa platforma bëhet për të shpëtuar regjistrimin, me këtë titull disa media maqedonase kanë filluar të bëjnë panikë dhe të shpërndajnë dezinformata lidhur me përqindjen e shqiptarëve të cilët jetojnë në Maqedoni, shkruan Zhurnal.

Mediat maqedonase me të madhe ditëve të fundit kanë filluar të defokusojnë opinionin dhe shqiptarët se kinse platforma është vetëm një ombrellë për të shpëtuar nga regjistrimi i popullësisë ku shkruajnë se shqiptarët janë nën 20% dhe me këtë dëshirojnë të ia humbin vlerën unifikimit të faktorit shqiptarë.

Ndryshe, në Maqedoni që nga pavarësia janë mbajtur 3 regjistrime të popullsisë, në vitin 91 i cili është konsideruar si jokomplet e më pas në vitin 1994. I fundit është mbajtur në vitin 2002 atëherë sipas statistikave në Maqedoni nga 1.3 milion banorë jetojnë mbi 500 mijë shqiptarë që ngjason me 25% të popullatës.

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *