Home / Lajme / Botë / Mbretëresha Elizabeth II, monarkia e parë që feston 65 vjetorin në fron
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-02-06 19:19:42Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Mbretëresha Elizabeth II, monarkia e parë që feston 65 vjetorin në fron

Mbretëresha e Anglisë Elizabeth II feston sot 65 vjetorin e saj në krye të monarkisë, duke u bërë kështu monarkia e parë në historinë e vendit që ka festuar këtë përvjetor të “safirët”.

Më 6 shkurt 1952, Mbreti George VI vdiq tragjikisht pas një sëmundjeje të gjatë. Princesha Elizabeth aderoi menjëherë në fron, duke u bërë Mbretëresha Elizabeth II dhe duke marrë të gjitha përgjegjësitë që kishin ardhur me titullin e saj të ri.

Mbretëresha ka vendosur  më shumë se çdo Monark tjetër në historinë e Britanisë, duke u bërë një figurë shumë të dashur dhe e respektuar në të gjithë globin. Mbretërimi i saj i jashtëzakonshëm ka parë  udhëtime të ndryshme sidomos, vizita historike jashtë shtetit, shkruajnë mediat britanike.

E njohur për përgjegjësinë e saj ndaj detyrës dhe përkushtimin e jetë në shërbim të kurorës, ajo ka qenë një figurë e rëndësishme për Britaninë e Madhe dhe Komunuelthin gjatë kohës së ndryshimeve të mëdha sociale.

Shkëlqesia e saj vazhdon të kryejë një program të plotë angazhimesh, nga vizitat tek organizatat bamirëse dhe shkolla, tek mikpritja e liderëve botërorë.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *