Home / Kryesoret / Plas sherri mes maqedonasve pas lajmit se shqipja do të jetë zyrtare në valutën e denarit

Plas sherri mes maqedonasve pas lajmit se shqipja do të jetë zyrtare në valutën e denarit

Lajmi se valuta vendore e Maqedonisë mund të jetë edhe në gjuhën shqipe ka nxitur debate të shumta në rrjetet sociale.

Postimi i një qytetari se në ish-Jugosllavi, denari ka qenë në disa gjuhë, ka nxitur reagimin e gazetarit Cvetin Çilimanov, i cili ka theksuar se si “komunjarët” po tentojnë të relativizojnë platformën e LSDM-së, me arsyetimin se gjatë Jugosllavisë kjo ka qenë në shumë gjuhë.

Gjithashtu lexo

Kallëzim penal deri te PSP nga Mehmeti, Llatas dhe Talevska kundër biznesmenit Palevski

Ashtu siç u informua dje nga Telegrafi, biznesmeni Ljupço Palevski është marrë në pyetje informative …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *