Home / Kryesoret / « Pse kongresmeni amerikan kërkon që Maqedonia të zhduket? » Dana Rohrabacher një nga lobistët më të vjetër shqiptarë
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-02-07 23:27:19Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

« Pse kongresmeni amerikan kërkon që Maqedonia të zhduket? » Dana Rohrabacher një nga lobistët më të vjetër shqiptarë

Kongresmeni amerikan Daa Rohrabacher i cili përmes një letre i kërkoi presidentit serb shkëmbim teritoresh me Kosovën, tashmë ka dal me një propozim tjetër tejet interesant, që të ndajë Maqedoninë edhe atë mes Kosovës dhe Bullgarisë, shkruan Zhurnal.

Sipas asaj që shkruhet dhe thuhet, ai ka deklaruar se SHBA nuk ka frikë aspak nha ndikimi rus në Ballkan edhe përkundër indikacioneve, interesante është se njejtë si propozimet e tij për ndarje të Maqedonisë është në vijë dhe britaniku Timoti Li i cili kërkon që para ndarjes të shkojë faza e federalizimit, ndërkohë që kongresmeni amerikan njihet si një nga lobistët më të mëdhej shqiptarë.

Si një përkrahës i madh i kauzës shqiptare ai ka pas deklaruar se SHBA përkrah formimin e ushtrisë së Kosovës dhe se më herët këtë ushtri e kanë furnizuar direkt nga Cikago përmes Zvicrës. Ai më tej ka ndikim të madh dhe rol në shoqërinë amerikano-shqiptare e formuar në vitet e 80 nga kongresmeni me origjinë shqiptare Josef Diogardi e në atë grupë bëjnë pjesë dhe Tomas Lantosh.

Gjithashtu lexo

Sali Berisha: “Shkëndija” e Tetovës bën sot historinë!

Ish- kryeministri Sali Berisha i kushton një status ndeshjes mes Milanit dhe Shkëndijës së Tetovës, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *