Home / Lajme / Botë / Putin urdhëron forcat ajrore ruse të përgatiten për luftë

Putin urdhëron forcat ajrore ruse të përgatiten për luftë

Forcat ajrore ruse janë urdhëruar të përgatiten për  “kohë lufte”, shkruan britanikja ‘The Independent”.

Presidenti Vladimir Putin ka urdhëruar një “kontroll ” të forcave të armatosura të vendit, sipas të ministrit rus të mbrojtjes Sergei Shoigu. Përvec kontrollit nëse agjencitë dhe trupat ushtarake janë të gatshme për të luftuar, është siguruar gjithashtu nëse sistemet ushtarake janë gati për luftë, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve TASS.

Këto përgatitjet tashmë kanë filluar, sipas ministrave rus

“Në koordinim me  vendimin e Komandantit Suprem të Forcave të Armatosura, është kryer  një kontroll i  parakohshëm i Forcave ajrore  për të vlerësuar gatishmërinë e agjencive të kontrollit dhe trupave ushtarake për të kryer trajnime luftarake,” tha ai.

“Vëmendje e veçantë duhet t’i kushtohet vendoses së sistemeve të mbrojtjes ajrore për  kohë luftë dhe grupimet për të zmbrapsur agresionin,” shtoi Shoigu.

Gjithashtu lexo

Sulmi në Barcelonë, shqiptarja filmon ndalimin e të dyshuarit: Shpëtova për 50 sekonda

Një shqiptare, punonjëse e një dyqani në vendngjarje ka filmuar dhe dëshmuar të gjithë ngjarjen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *