Home / Lajme / Rajon / Rama flet në Parlament për rritjen ekonomike dhe reformat e qeverisë

Rama flet në Parlament për rritjen ekonomike dhe reformat e qeverisë

Në fjalën e tij në seancën plenare, kryeministri Edi Rama është ndalur në rritjen ekonomike që ka pësuar vendi ynë.

Ai ka përmendur këtu një vendim të fundit që është miratuar në mbledhjen e qeverisë që ka të bëjë konkretisht me rritjen e pensioneve. Ai është ndalur sërish te rendis që ka miratimi i reformës në Drejtësi. Ai tha se atë që flasin me “përçartje” nuk duan të tërheqin për hunde njerëzit e varfër me gënjeshtra pas gënjeshtrash.

“Flasin me një përçartje ku nuk kanë asnjë raport me të vërtetën, por vetëm një synim, të tërheqin për hunde sa më shumë njerëz të varfër e të dëshpëruar me gënjeshtra pas gënjeshtrash, si hiena që jetojnë me kërma”, tha Rama. Ai tha se rritja reale e konsumit për 2016 është 3% ndërkohë që defiçiti buxhetor ka zbritur në 2.4 % nga 5.2 % që ishte kur e majta mori në dorë qeverinë.

Gjithashtu lexo

Vdes ish-kryeministri Bajram Rexhepi – (VIDEO)

Ish- kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi ka ndërruar jetë pas një sëmundje për të cilën …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *