Home / Shëndeti / Receta: Krem-supa vitaminoze

Receta: Krem-supa vitaminoze

Një supë e lehtë, shumë e ushqyeshme dhe e shëndetshme. Të gjithë do të mbeten të kënaqur.

Për 6 persona nevojiten:

– 2 patate të mëdha,

– 2 molla të tharta,

– Një qepë e vogël,

– 2 pjesë të bardhë të preshit të grirë imët,

– 1,5 l supë zogu,

– 1 fletë dafine,

– 1 degë temjani,

– 4 lugë vaj ulliri,

– Kripë,

– Piper.

Përgatitja:

Patatet dhe mollën qëroni dhe pritni në kube. Qepën qërojeni dhe grijeni imët.

Në tenxhere ngrohni vajin në temperaturë mesatare dhe fërgojeni qepën, pataten, mollën dhe preshin 7 – 10 minuta.

Pastaj shtoni supën, fletën e dafinës dhe temjanin dhe lini të zieni në zjarr mesatar 40 minuta, derisa pemët dhe perimet të zbuten.

Nxirrni fletën e dafinës dhe temjanin, pastaj përzieni supën derisa të bëhet krem homogjen.

Qitni kripë dhe piper sipas dëshirës.

Ju bëftë mirë!/Telegrafi/

Gjithashtu lexo

10 të famshmit që nuk arritën t’i përmbushin standardet e bukurisë në Hollywood (Foto)

Shumë të famshëm duhet t’i përshtaten paraqitjeve të tyre në një kornizë strikte të Hollywoodit …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *