Home / Lajme / Maqedoni / Shehapi: Programi i Ministrisë së Kulturës nuk diskriminon askënd

Shehapi: Programi i Ministrisë së Kulturës nuk diskriminon askënd

Sekretari Shtetëror në Ministrinë e Kulturës, Behixhudin Shehapi, hedh poshtë akuzat e Shoqatës së Botuesve Shqiptarë se programi botues dhe ai ndërkombëtar për vitin 2017 janë diskriminues ndaj kësaj shoqate, përcjell Gazeta Express.

Nuk bëhet fjalë për çështje inati, thotë ai, por duke pasur parasysh se SHBSH dy vite me radhë është pjesëmarrëse në këto panaire, për të mos anashkaluar të tjerët këtë vit në panairin e librit në Gjermani, Bullgari, Francë dhe Turqi do të marrë pjesë Lidhja e Botuesve Shqiptarë.

“Komisioni për aktivitete ndërkombëtare këtë vit ka konstatuar se rendin për të marrë pjesë në panairet ndërkombëtare e ka Lidhja e Botuesve Shqiptarë në Stamboll. Sikurse vitin e kaluar, ka marrë pjesë Shoqata e Botuesve Shqiptarë. Është me rëndësi të theksohet se në asnjë mënyrë nuk ka diskriminim ndaj Shoqatës së Botuesve Shqiptarë dhe në asnjë moment nuk e kemi anashkaluar të njëjtën me vetë faktin që SHBSH ka 18 libra të mbështetura këtë vit nga ne, që tregon qartë se kjo shoqatë është mjaft e respektuar në Ministrinë e Kulturës”, theksoi sekretari shtetëror në Ministrinë e Kulturës, Behixhudin Shehapi.

Përveç kësaj, ai sqaron se, për dallim nga vitet e kaluara, veprimtaria botuese shqiptare këtë vit përfaqësohet më shumë se kurrë më herët. Prej 370 librave të mbështetur nga Ministria e Kulturës, 119 janë libra në gjuhën shqipe, që e kthyer në përqindje është 31%.

Dje Shoqata e Botuesve Shqiptarë akuzoi Ministrinë e Kulturës se po favorizon shtëpi botuese të caktuara që nuk përmbushin as kriteret e vendosura nga vetë Ministria./Gazeta Express/

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *