Home / Lajme / Maqedoni / « Skandal » JSP anashkalon shqiptarët, ju jep përparsi bullgarëve!
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-02-03 12:50:09Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

« Skandal » JSP anashkalon shqiptarët, ju jep përparsi bullgarëve!

Ndërmarrja publike e qytetit të Shkupit (JSP) së fundmi ka bërë disa ndyshime dhe e ka rifreskuar ueb faqen e tyre zyrtare (http://info.skopska.mk).

Ajo çfarë është tragjike se kjo ndërmarrje i ka analashkaluar shqiptarët duke mos e inkuadruar gjuhën shqipe si pjesë e kësaj ndërmarrjeje në faqen e tyre. Në vend të gjuhës shqipe ato kanë inkuadruar gjuhën bullgare edhe pse statistikat e vitit 2011 tregojnë se një njumër i vogël i tyre jetojnë në maqedoni, përafërsisht diku rreth 50 mijë banorë, në krahasim me shqiptarët të cilët janë shumë më shumë në numër, transmeton Zhurnal.

A është kjo një anashkalim i shqiptarëve apo jo? A po ju jepet të drejtë bullgarëve më shumë se shqiptarëve në Maqedoni? Apo ndoshta me këtë duan të tregojnë se më lehtë e kanë ta zyrtarizojnë gjuhën bullgare sesa atë shqiptare! Të gjitha këto pyetje mbeten të vërtetohet në vijim!

Pas gjithë kësaj, përsëri, nënçmimet ndaj taksapaguesve shqiptarë skanë fund!

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *