Home / Kryesoret / “Sputnik”: Rama ka qenë shkaktarë që Gruevski nuk arriti marrëveshje me shqiptarët
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-02-01 09:07:00Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

“Sputnik”: Rama ka qenë shkaktarë që Gruevski nuk arriti marrëveshje me shqiptarët

Mediat ruse rreth analizës për formimin e qeverisë në Maqedoni vlerësojnë se Tirana zyrtare është krijuese e platformës për partitë shqiptare, transmeton Zhurnal.

Portali rus “Sputnik” shkruan se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka lobuar tek komuniteti ndërkombëtar të mbështetet kreu i opozitës maqedonase Zoran Zaev. Pastaj thuhet se platforma e partive shqiptare është përgatitur në Tiranë.

Sipas “Sputnik” mos pranimi i Ahmetit që të koalicionojë me Gruevskin është i manovruar në Tiranë, ku me këtë rast u rrëzua Nikolla Gruevski, lideri I VMRO-DPMNE-së me çka nuk mund të formoj qeverinë e ardhëshme të Maqedonisë.

Gjithashtu lexo

“Çështja mes Shkupit dhe Beogradit shkakton shqetësime në Athinë”

Gazeta greke “Kathimerini” shkruan se diplomatët grek me shqetësime i ndjekin ngjarjet në Ballkan, pasi …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *