Home / Kryesoret / 16 vite nga beteja e UÇK-së në Tetovë

16 vite nga beteja e UÇK-së në Tetovë

Sot është 16 vjetori nga beteja e UÇK-së në Tetovë, përballë forcave ushtarake dhe policore maqedonase.

25 marsi i vitit 2001 tetovarët i zgjoi ndryshe. Tanke, pizgauerë, autoblinda dhe një arsenal i tërë, përfshirë edhe edhe mercenarë nga jashtë ia kishin mësur Malësisë e Tetovës.

Luftimet kishin filluar nga ora 5 e mëngjesit pasi që nga aksioni i forcave maqedonase ishin dëbuar nga shtëpitë e tyre banorët e gjithë Malësisë, ndërkohë që kishte edhe të vdekur.

Dëshmorë kishin rënë Servet Hajredini, Servet Shabani, Fadil Rifati, Zeqirja Tahiri dhe Xhemil Abdurahmani.

Servet Hajredini vritet në fshatin Sellcë, Fadil Rifati dhe Servet Shabani vriten në vendin e quajtur Guri i Kuq mbi fshatin Sellcë, Zeqirja Tahiri vritet në fshatin Vicë të Tetovës. Që të gjithë këta ushtarë të UCK-së.

Në nderim dhe përkujtim të tyre, sot në ora 14, tek përmendorja e UCK në Tetovë, u organizua përkujtimore për dëshmorët e rënë.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *